Reklama

Genetyczny bliźniak

Opublikowano:
Autor:

Genetyczny bliźniak - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek, zachorować może każdy. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

Jedną z tych osób, która zdecydowała się oddać szpik jest Regina Żołądź z Sanoka. Pierwszy raz o akcji usłyszała w telewizji i zaczęła drążyć temat.

– Pomyślałam, że warto spróbować – wspomina. – Zarejestrowałam się. W bazie dawców widnieje od około trzech lat. Po pewnym czasie nawet o tym zapomniałam i nie aktualizowałam już informacji o sobie.

Któregoś październikowego dnia zadzwonił do Reginy telefon z obcym warszawskim numerem. Kobieta początkowo myślała, że dzwoni ktoś z kolejną promocją i odrzuciła połączenie. Chwilę później przyszedł sms z Bazy Dawców Komórek Macierzystych z wiadomością, że znalazł się biorca i prosi o szybki kontakt. 

– Kolana się pode mną ugięły – wspomina. – Szybko oddzwoniłam i umówiłam się na rozmowę w późniejszych godzinach. Dostałam wyczerpujące informacje o przebiegu przeszczepu. Tak zaczęła się moja przygoda z DKMS.

Kobieta potwierdziła zgodę na pobranie komórek macierzystych. Kolejny etap polegał na przeprowadzeniu badań kontrolnych u lekarza rodzinnego.

– Otrzymałam odpowiedź, że wszystko jest w porządku – mówi. – Potwierdziła się także zgodność z biorcą. Termin badań głównych w Krakowie wyznaczono mi na styczeń. Dostałam od lekarzy zastrzyki na wzrost komórek macierzystych, które przyjmowałam dwa razy dziennie przez cztery dni.

Według Reginy zastrzyki były bezbolesne. Jedyny dyskomfort jaki czuła, to ból kości, który można porównać do dolegliwości towarzyszących grypie.

– To jest nic w porównaniu z tym, co czuje osoba przechodząca chemioterapię – mówiła.

Więcej w 44 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE