Reklama

Gdy odwaga kosztowała

Opublikowano:
Autor:

Gdy odwaga kosztowała - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Działacze "Solidarności" szczególnie zaangażowani w powstanie i rozwój związku na terenie ziemi sanockiej otrzymali wyróżnienia Zasłużony dla Regionu Podkarpacie NSZZ "Solidarność".

Uroczystość miała miejsce w piątek, 18 sierpnia, w Sali Gobelinowej Muzeum Historycznego w Sanoku. Przewodniczył jej Tadeusz Majchrowicz, przewodniczący Zarządu Regionu Podkarpacie NSZZ "Solidarność" w Krośnie.

- Postanowiliśmy, że w przeciągu kilku lat wyróżnimy 500 działaczy związku z naszego regionu - mówił Tadeusz Majchrowicz. - Tych z pierwszych stron gazet i tych bezimiennych. Pamiętajmy, że wtedy odwaga nie była tak tania jak teraz i każde działanie mogło być okupione ofiarą.

Tytuł Zasłużony dla Regionu Podkarpacie NSZZ "Solidarność" przyznany został: Jadwidze Koncewicz, Józefie Piróg, śp. Stanisławowi Ferusiowi, Jerzemu Lemańskiemu, śp. Antoniemu Mazurowi i Mieczysławowi Długoszowi. Każda z tych osób otrzymała akt nadania tytułu oraz statuetkę, na której znajduje się logo Regionu Podkarpacie z fragmentem wieży kościoła farnego w Krośnie i postacią bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona "Solidarności".

Uhonorowani zostali również: Wojciech Bodziak, Piotr Biodrowicz i Zygmunt Ziemiański, którym Sekretariat Emerytów i Rencistów Regionu Podkarpacie NSZZ "Solidarność" przyznał wyróżnienia "Semper Fideli".

Uczestnicy uroczystości mogli też poznać historię powstania i kształtowania struktur NSZZ "Solidarność" na obszarze obecnego powiatu sanockiego, którą przedstawił Artur Brożyniak, historyk z Biura Edukacji Narodowej Oddziału IPN w Rzeszowie.
Andrzej Szall, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podkarpacie NSZZ "Solidarność" i zarazem szef struktur sanockich związku, przekazał w sposób symboliczny zbiory z archiwum Oddziału w Sanoku, pochodzące od prywatnych osób, m.in. Eugeniusza Chytły i Andrzeja Romaniaka, do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Są to kopie dokumentów pokazujących narodziny "Solidarności" na ziemi sanockiej. Zostaną zdigitalizowane i będą służyły poszerzaniu wiedzy kolejnych pokoleń. Leszek Puchała, dyrektor MBP w Sanoku, podziękował za zaufanie i obiecał, że biblioteka postara się wywiązać z tego zobowiązania.
Uroczystość uświetniły występy akordeonistów z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Sanoku, uczniów prof. Andrzeja Smolika, który przy okazji wyznał, że bliskie są mu duch i idea "Solidarności", ponieważ w 1990 r. zakładał struktury związku w sanockiej szkole muzycznej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE