Reklama

Reklama

Funkcjonowanie oddziału zakaźnego w Sanockim Szpitalu

Opublikowano: 21 września 2019 16:03
Autor:

Funkcjonowanie oddziału zakaźnego w Sanockim Szpitalu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Starosta Sanocki Stanisław Chęć wydał specjalnie oświadczenie dotyczące funkcjonowania oddziału zakaźnego w Sanockim Szpitalu. Poniżej prezentujemy treść oświadczenia.

Kilka dni temu na jednym z sanockich portali internetowych pojawił się artykuł sugerujący, że istnieje niebezpieczeństwo zamknięcia Oddziału Zakaźnego SP ZOZ w Sanoku. Powodem miałby być zamiar przejścia na emeryturę jednego z lekarzy, co ma skutkować problemami z obsadzeniem dyżurów.

W tym samym artykule znalazła się wypowiedź zastępcy dyrektora SP ZOZ w Sanoku ds. administracyjnych Grzegorza Panka, który w spokojny, rzeczowy sposób mówi o podjętych działaniach: dyrekcja poszukuje lekarza na etat odchodzącej pani doktor, jak wymaga tego ustawa. Ma na to jeszcze ponad trzy miesiące. Sytuacja na Oddziale Zakaźnym jest stabilna. Przejście pracownika na emeryturę nie jest niczym nadzwyczajnym, natomiast dyrekcja szpitala z należytą powagą i odpowiedzialnością, z wyprzedzeniem podjęła kroki, aby zaradzić możliwym brakom kadrowym. Pojawiło się m.in. ogłoszenie na stronie szpitala, prowadzone są też już rozmowy z potencjalnymi kandydatami na to stanowisko.

Zarówno dyrekcji szpitala, jak i władzom Powiatu Sanockiego bardzo zależy nie tylko na utrzymaniu ciągłości pracy Oddziału Zakaźnego, ale i na podnoszeniu standardów świadczonych tam usług medycznych. Świadczą o tym prowadzone systematycznie i planowane prace remontowe oraz inwestycje. Sukcesywnie modernizowane i odnawiane są sale, na których przebywają pacjenci, co podnosi standard ich obsługi. W budynku oddziału wyodrębniono część przeznaczoną na poradnię chorób zakaźnych, a w tym roku rozdzielono gabinet lekarski i rejestrację, co znacznie usprawniło pracę lekarzy i pielęgniarek. W planach jest remont kuchni i pozostałych pomieszczeń oddziału.

Dlatego niezrozumiały wydaje się dramatyczny ton, w jaki utrzymany jest wspomniany artykuł, a także stwierdzenie radnego Rady Powiatu Sanockiego Sebastiana Niżnika, jakoby miało „dochodzić do stopniowego wygaszania oddziałów” w sanockim SP ZOZ. Jest to określenie nieodpowiedzialne, które ma wywołać ferment społeczny zarówno wśród pracowników sanockiego szpitala, jak i mieszkańców Powiatu Sanockiego. Przykładem takiego odbioru tego artykułu jest gwałtowna reakcja osób zatrudnionych na Oddziale Zakaźnym, które podczas prywatnej wizyty w tym miejscu starosty sanockiego Stanisława Chęć
i wicestarosty Janusza Cecuły wyrażały swoje zaniepokojenie możliwością utraty pracy.

Sytuacja ze wspomnianym artykułem nieodparcie przypomina tę sprzed kilku miesięcy, gdy alarmistyczne tony o możliwości likwidacji Oddziału Dziecięcego również pojawiły się niemal tuż przed wyborami. Pomimo wyjaśnień dyrektora szpitala i starosty, że wszystkie podejmowane wówczas działania miały na celu dostosowanie do nowych, zmienionych przepisów, interweniujący radni nie przyjmowali tych argumentów. A kiedy okazało się, że oddział nie tylko nie został zlikwidowany, ale rozwija się i cieszy jak najlepszą opinią – ogłosili swój triumf. W rzeczywistości jednak „uratowali” coś, co nigdy nie było zagrożone.

Zrozumiałe jest wyczulenie radnego Sebastiana Niżnika na problemy służby zdrowia, bowiem to za jego kadencji jako starosty sanockiego zaczęły się problemy z funkcjonowaniem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. I choć ostatecznie oddział zlikwidowano po zakończeniu tamtej kadencji, to być może wcześniejsza zdecydowana reakcja na symptomy kryzysu zapobiegłaby tak dramatycznemu zakończeniu. Jesteśmy teraz bogatsi o trudne doświadczenia poprzedników i zawczasu podejmujemy działania naprawcze. Zapraszamy zarazem do konstruktywnej współpracy nie tylko za pośrednictwem mediów, ale w ramach normalnego funkcjonowania samorządu powiatowego.

Problemy z funkcjonowaniem tak dużej instytucji jak szpital powiatowy pojawiają się na co dzień. Dotyczą one personelu, sprzętu, organizacji. Dyrekcja przy współdziałaniu starostwa przewiduje te problemy i stara się im przeciwdziałać. Uderzanie w alarmistyczny ton, gdy toczą się odpowiednie negocjacje czy procedury, może jedynie utrudnić ich skuteczność.

Starosta Sanocki

Stanisław Chęć

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    andrzej

    Panie Chęć.Pan Niżnik nie jest już starostą od 5 lat!!! Ostatnie 5 lat to PIS rządzi powiatem!!! Zwalanie teraz winy na p.Niżnika jest delikatnie mówiąc niepoważne.Jeżeli za pana kadencji zniknie jakiś oddział w szpitalu,to pana następca,powie,że to też wina p.Niżnika,który rządził 9 lat temu?Co się zaś tyczy portalu i artykułu w nim zamieszczonego,to ma on pełne prawo sygnalizować społeczeństwu,pewne niepokojące rzeczy,które mogą się dziać w naszym mieście.Póki co cenzury jeszcze nie ma,chociaż być może niektórzy by się ze mną nie zgodzili w tej kwestii.Faktem jest,że stan służby zdrowia w naszym kraju jest katastroficzny.Szpitale są zadłużone,brakuje leków,brakuje lekarzy.W kolejkach do specjalistów umiera 30 tysięcy rodaków,nie doczekawszy się wizyty.Zamykane są oddziały szpitalne.Więc proszę się nie dziwić,że my mieszkańcy,zwłaszcza ci którzy potrzebują pomocy medycznej,możemy czuć się w jakimś sensie zagrożeni.Dlatego oczekujemy od władz powiatu częstych informacji o działalności szpitala,a nie tylko od "święta"..Bo ludzi chorych najmniej obchodzi polityka,ale to żeby mogli w swoim mieście się leczyć bez kolejek.