Reklama

FONOHOLIZM: Nowa choroba, która zawładnęła światem i ludźmi

Opublikowano:
Autor:

FONOHOLIZM: Nowa choroba, która zawładnęła światem i ludźmi  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy rozstanie się z komórką na kilka godzin jest możliwe? Badania nad tym zjawiskiem mówią co innego. Coraz mniej rozmawiamy między sobą, a częściej spoglądamy w ekrany smartfonów.

Fonoholizm to nic innego jak uzależnienie od telefonu komórkowego. Z najnowszych badań wynika iż od tej choroby uzależnione jest aż 92% Polaków, którzy wykorzystują telefony do rozmów i ponad 15 innych dostępnych funkcji. Wysyłanie wiadomości przez komunikatory, robienie zdjęć czy nagrywanie filmów video to kolejne rzeczy, których używamy najczęściej. Dochodzi do tego czytanie maili, używanie nawigacji GPS i wiele innych aplikacji. 

Telefony stały się podstawowymi narzędziami pracy. Niektórzy z telefonem nie rozstają się także w nocy. Badania pokazują, że co dziesiąta osoba śpi z nim pod poduszką. Emitowane przez urządzenia tzw. "niebieskie fale " mogą powodować zaburzenia snu. Włączając co jakiś czas drzemkę również może być zgubne. Prowadzi to do zaburzenia koncentracji, rozdrażnienia oraz obniżenia sprawności fizycznej. 

Zauważalny jest fakt  zwłaszcza wtedy, kiedy przebywamy wśród użytkowników. Na przykład w momencie, kiedy brakuje zasięgu, ludzie stają się bardziej nerwowi, jakby czekali na ważny telefon. Są niecierpliwi i bardzo się denerwują. Czy to jest normalne?? Sami sobie odpowiedzmy. 

Czy potrafimy powiedzieć dość?

Obecnie smartfony potrafią ułatwiać ale i utrudniać życie. Skutecznie absorbują naszą uwagę i naszym zdaniem powinniśmy być tego świadomi. Na szczęście jesteśmy w stanie walczyć z samym nałogiem, rezygnując ze zbędnych chwil z telefonem w ręku. Niestety lub stety, na luksus rezygnacji z niego na dobre niewielu spośród nas może sobie pozwolić.

Polecamy zainstalować aplikacje na telefon, które stosując mechanizm nagrody zachęcają nas do rzadszego korzystania z telefonów. Wśród takich aplikacji jest np. Forest, która sadzi wirtualne rośliny, a te rosną tak długo, jak trzymamy się z dala od telefonu. Istnieją również rozmaite aplikacje blokujące inne, do których nas ciągnie. Z kolei StayOnTask o różnych porach dnia pyta, czy na pewno robimy to, co mamy robić. Zawsze pozostaje też genialne w swojej prostocie analogowe rozwiązanie – wyjść na spacer bez telefonu, które najbardziej Państwu polecamy. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE