Reklama

Dzisiaj Dzień Wikipedii

Opublikowano:
Autor:

Dzisiaj Dzień Wikipedii - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wikipedia jest największą oraz jedną z najpopularniejszych internetowych skarbnic wiedzy. Jej święto przypada na 15 stycznia nie bez powodu - została bowiem założona tego dnia 2001 roku, obchodzić więc będzie swoje 19 urodziny!

Została założona przez Jimmy'ego Walesa, a jej właścicielem jest Wikimedia Foundation ( non-profitowa organizacja z siedzibą w San Francisco, która zarządza serwisami typu wiki o wolnej treści). Obecnie Wikipedia jest dostępna w aż 299 wersjach językowych. Początkowo miała być uzupełnieniem dla Nupedii (innej darmowej encyklopedii internetowej, w której artykuły mogły być pisane przez każdego, ale miały być sprawdzane i recenzowane przez grupę ekspertów, podobnie jak to się dzieje w przypadku edycji encyklopedii tradycyjnych). Zawartość tej internetowej encyklopedii jest w pewnym zakresie regulowana prawnie.

Mimo iż istnieją inne zasoby wiedzy, żadna z nich nie odniosła takiego sukcesu jak Wikipedia, pod względem wielkości czy popularności. Głównie wyróżnia się od pozostałych tym, że mechanizm pisania pozostałych opiera się na tworzeniu tekstów przez jednego autora, po czym są one recenzowane przez rady redakcyjne. Użytkownik Wikipedii może wprowadzić własną treść, zachowuje prawo autorskie do tego tekstu, lecz jednocześnie zgadza się bezwarunkowo i na zawsze na udostępnienie własnej pracy na podanej licencji. Encyklopedia ta może zawierać teksty i ich modyfikacje z innych źródeł, które używają tej samej licencji. Treść artykułów Wikipedii jest wielokrotnie powielana, modyfikowana czy rozpowszechniana. Teksty w niej zamieszczone można komercyjnie wykorzystywać, tworzyć utwory pochodne a także jest zezwolenie na dowolną redystrybucję. Stopień rozwoju najpopularniejszej encyklopedii można śledzić analizując wzrost liczby artykułów. W pierwszych dwóch latach istnienia jej zawartość zwiększała się w tempie kilkuset artykułów na dobę. Jej polskojęzyczna wersja została założona 26 września 2001 roku przez lekarza internistę Krzysztofa Jatusiewicza oraz fizyka Pawła Jochyma.

Wikipedia wciąż się rozwija, a każdy z nas niejednokrotnie z niej korzysta czy pomaga w jej tworzeniu i rozwoju. Za kilka lat jej zasoby z pewnością wzrosną tak jak liczba użytkowników, ze względu na swoją ogólnodostępność, łatwość w korzystaniu oraz ogromie szerzonych informacji.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE