Reklama

Dzień dawcy DMKS na finale WOŚP!

Opublikowano:
Autor:

Dzień dawcy DMKS na finale WOŚP! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku Finałowi WOŚP w Sanoku towarzyszyć będzie rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Akcja odbędzie się 13 stycznia w godzinach 13-18 w Centrum Informacji Turystycznej na rynku w Sanoku.

Rejestrację koordynuje Edyta Wilk, która prawie pięć lat temu podarowała swój szpik genetycznej bliźniaczce ze Słowacji 

Kto może zostać dawcą?

Dawcą może być każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 55 lat.

Jak wygląda rejestracja?

Rejestracja trwa kilka minut. Polega na wypełnieniu formularza i pobraniu za pomocą specjalnych pałeczek materiału genetycznego z wnętrza policzka. Procedura trwa kilka minut, jest całkowicie bezbolesna i bezpieczna.

Dwie metody pobrania szpiku

Metody pobrań komórek macierzystych są dwie: z krwi obwodowej (stosuje się ją w 80 procentach przypadków) i z talerza kości biodrowej. Obie są bezpieczne.

W pierwszej komórki pobiera się metodą zwana aferezą. W dniu pobrania w oba przedramiona dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego przedramienia poprzez separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu. Zabieg trwa około 3-4 godzin i nie wymaga hospitalizacji.

W drugiej metodzie od znajdującego się pod narkoza dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej około 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi, która zawiera około 5 procent szpiku kostnego, regenerującego się w organizmie w ciągu około 2 tygodni. Dawca wymaga około 2-3 dni hospitalizacji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE