Reklama

Reklama

Dyplom radnego. Ilu radnych w twojej gminie jest po studiach?

Opublikowano: 22 lipca 2018 16:00
Autor:

 Dyplom radnego. Ilu radnych w twojej gminie jest po studiach? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podkowa Leśna, Przemyśl, Sopot, Poznań i Koszalin to miasta, w których wszyscy radni mają wyższe wykształcenie. Natomiast w 35 gminach żadna z osób zasiadających w radzie nie ma dyplomu.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2017 r. wynika, że z 39 460 radnych w Polsce ponad 15 tys. ma wykształcenie wyższe (38 proc.). Przy czym rozkłada się to nierównomiernie w gminach.


Skład rady co najmniej w połowie utworzony z osób z wykształceniem wyższym dotyczy mniej niż jednej czwartej gmin w Polce (23 proc.). Radni z wykształceniem wyższym częściej zasiadają w gminach miejskich.

W pięciu miastach - Podkowie Leśnej, Przemyślu, Sopocie, Poznaniu i Koszalinie - dyplomy mają wszyscy radni. W kolejnych siedmiu samorządach tylko jeden radny nie ma wykształcania wyższego. Tak jest w: Białymstoku, Piotrkowie Trybunalskim, Ostrołęce, Siedlcach, Głownie (woj. łódzkie), Wysokiem Mazowieckiem (podlaskie) i Braniewie (woj. warmińsko-mazurskie).

W Warszawie dyplom ma 56 z 60 radnych (93 proc.), w Pile - 21 z 23 (91 proc.), w Gdańsku - 30 z 34 (88 proc.), we Wrocławiu - 32 z 37 (86 proc.), w Chorzowie - 18 z 25 (72 proc.), w Biłgoraju - 14 z 21 (67 proc.), a w Bartoszycach - 12 z 21 (57 proc.).

W większości gmin (77 proc.) ponad połowa składu rady nie ma dyplomu szkoły wyższej. W 35 samorządach nikt z 15-osobowej rady gminy (lub niepełnej 14-osobowej) nie legitymuje się wykształceniem wyższym. W kolejnych 106 gminach studia ukończyła tylko jedna osoba, która wchodzi w skład tamtejszej rady. Niemal we wszystkich przypadkach są to rady gmin wiejskich.

Dla porównania wykształcenie wyższe posiada 91 proc. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, z czego najwięcej - 98 proc. - w województwie kujawsko-pomorskim.

W świetle ustawy o samorządzie gminnym, w gminach do 20 tys. mieszkańców w skład rady wchodzi 15 radnych, w gminach do 50 tys. - 21, a do 100 tys. - 23. Z kolei 25 radnych zasiada w gminach do 200 tys. mieszkańców oraz po trzech na każde dalsze rozpoczęte 100 tys. mieszkańców, nie więcej jednak niż 45. Na podstawie oddzielnej ustawy Rada m. st. Warszawy liczy 60 radnych.

 

http://kurier.pap.pl/depesza/184540/Dyplom-radnego--Ilu-radnych-w-twojej-gminie-jest-po-studiach-

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 lata temu | ocena +0 / -0

    Wert

    Czesto ktoś bez dyplomu ma większą wiedzę, inteligencję i kulturę osobistą niż niejeden magister. Ale osoby na wyzszych stanowiskach: burmistrz, prezydent, premier itd. obowiązkowo powinni mówić co najmniej w języku angielskim - takie jest moje zdanie.