Reklama

Drogi sprzed tysięcy lat

Opublikowano:
Autor:

Drogi sprzed tysięcy lat - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podróżując przez Bieszczady, a czasami też wędrując, najczęściej korzystamy z dróg. Różnego rodzaju są to drogi. Od solidnych i wygodnych asfaltowych poczynając, po ledwie widoczne już w terenie, stare drogi polne.

Łączą one wioski i ich przysiółki, ale także wyprowadzają na dawne pola uprawne i pastwiska. Niektóre, po ich modernizacji, wykorzystywane są do dzisiaj jako powiatowe i gminne, innymi poprowadzono szlaki turystyczne, wiodące na połoniny. Na terenach, gdzie prowadzona jest gospodarka leśna, istnieje cała sieć nowych dróg, zbudowanych i wykorzystywanych w ciągu ostatnich dziesięcioleci do zwózki drewna.

Wędrując po okolicy, spotkać też możemy stare drogi, po których zachowały się jedynie nikłe ślady. Przebieg niektórych z tych najstarszych dróg prześledzić możemy już tylko na osiemnastowiecznych mapach Miega. Czas zatarł już po nich wszelkie ślady.

Różnym też celom służyły bieszczadzkie drogi. Umożliwiały komunikację pomiędzy poszczególnymi wioskami. Służyły do dalekich wędrówek, na przykład na jarmarki do okolicznych miast. Przepędzano nimi bydło na pastwiska i zwożono siano z odległych polan leśnych i połonin.

W niespokojnych czasach drogami przemieszczały się walczące armie i oddziały partyzanckie.

Niemal wszystkie te drogi powstały w czasach nowożytnych. Na przełomie XV i XVI w. przybyli w te strony ze swoimi stadami Wołosi. Zbudowane przez nich drogi służyły ich potomkom przez kilka stuleci. Niektóre z nich użytkujemy do dzisiaj. Najstarsze drogi budowano, wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu, toteż wiele z nich miało swój przebieg na wierzchowinach wzgórz. Dzięki temu można było ominąć miejsca podmokłe i okresowo zalewane przez górskie rzeki.

Pora zatem na pytanie zasadnicze: kiedy w Bieszczadach powstały pierwsze drogi?

Więcej w 44 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE