Reklama

Długi weekend z Beksińskim [PROGRAM]

Opublikowano:
Autor:

Długi weekend z Beksińskim [PROGRAM] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już w najbliższy weekend w Sanoku odbędzie się długo oczekiwana impreza - "Długi weekend z Beksińskim".

Obchodzimy w tym roku 90 rocznice urodzin Zdzisława Beksińskiego. Z tej okazji w Sanoku odbędzie się prawdziwe święto dla wszystkich fanów twórczości artysty.

„Czuję się z nim związany i w pewnym sensie odpowiedzialny za wypełnienie testamentu, który złożył muzeum” - mówi Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku oraz organizator imprezy. - „Tak właściwie, rocznicę zaczęliśmy obchodzić już w Warszawie, gdzie dokładnie 24 lutego, w dzień urodzin Zdzisława Beksińskiego, zorganizowano pierwszą tego typu imprezę. Później odbył się koncert pt. „Świat Mistrza Beksińskiego” w Filharmonii Narodowej. Zagrano na nim ulubione utwory Beksińskiego, m.in. kompozycje Alfreda Sznitke. Beksiński kochał jego muzykę, kupował wszystkie płyty i słuchał namiętnie. Uważał, że to jest odpowiednik jego twórczości w muzyce.” - dodaje Wiesław Banach.

Przed nami 3 dni pełne wyjątkowych atrakcji!

Multimedialny Świat Beksińskiego

Pierwsza rzecz, która została przygotowana przez fundację Beksiński specjalnie z okazji 90-lecia przez to pokaz multimedialny. Zostanie przedstawiony w trzech odsłonach.

- Obrazy w Stereoskopii (3D) – dzięki okularom stereoskopowym można zobaczyć kilka obrazów Beksińskiego rozciągniętych w przestrzeni

- Wirtualna Rzeczywistość – VR jest to projekcja wirtualna, dzięki której możemy wejść w świat Beksińskiego - „To jest to o czym artysta marzył, ale nie miał już szansy na zrealizowanie takiego projektu” - zaznacza Wiesław Banach.

- Wybrane dzieła artysty prezentowane w sposób multimedialny na ekranach wielkoformatowych w połączeniu z muzyką. - zapraszamy do obejrzenia tego, co twórczość Beksińskiego przynosi w powiększonym formacie.

Świat Mistrza Beksińskiego w takiej odsłonie będzie dostępny w Muzeum zarówno podczas 3-dniowej imprezy, jak i po jej zakończeniu, prawdopodobnie do końca września.
 

Beksińscy w Sanoku” - chwila wspomnień i wernisaż 2 wystaw

Spotkanie odbędzie się w Sali Gobelinowej o godzinie 17.00. Będzie to chwila refleksji i wspomnień o rodzinie Beksińskich w Sanoku. -”Zapraszam przede wszystkim wszystkich, którzy tam bywali - u Zdzisława Beksińskiego, u Tomka. Liczę na to, że niektórzy sanoczanie przypomną sobie, jak było w domu Beksińskich”. Chwila wspomnień będzie połączona z symbolicznym otwarciem wystaw: fotograficznej „Beksińscy w Sanoku”, która znajduje się na dziedzińcu zamkowym, oraz wystawy „Nieznane heliografie Zdzisława Beksińskiego, która mieści się w Zamku.

 

Z wnętrza

O 20.30 na dziedzińcu zamkowym zostanie wyświetlony film pt. „Z wnętrza’. Będzie to stara, pierwsza wersja z 2013 roku. Film jest oparty wyłącznie na materiale archiwalnym. Cezary Grzesiuk i Tomasz Szwan stworzyli go z kilkudziesięciu godzin nagrań z kamery Zdzisława Beksińskiego. Wejdziemy w życie Beksińskich przy pomocy kamery artysty, rejestrującego różne, ważne i mniej ważne momenty życia.
 

Malowane dźwiękiem

Na zakończenie pierwszego dnia, o godzinie 22.15 będziemy mogli posłuchać koncertu, który odbędzie się w sali 25 obrazów. Głównym twórcą jest Robert Handermander i jego zespół instrumentalny. Stworzyli muzykę do 13-nastu konkretnych obrazów, które będą eksponowane w trakcie trwania koncertu.
 

Koncert jazzowy

Drugiego dnia o 18.00 zapraszamy na koncert jazzowy w wykonaniu Tomasz Pruchnicki Trio.

Wielu miłośników twórczości Beksińskiego zada sobie pytanie „co ma wspólnego jazz z Beksińskim?” Artysta jest znany bardziej jako meloman, słuchający przede wszystkim muzyki klasycznej, zwłaszcza tej nowoczesnej (Szmitke i Mahler byli najważniejszymi kompozytorami). Znany jest również jako fanatyk muzyki rockowej, którą od młodych lat kształtował gust muzyczny Tomka. Skąd więc ten jazz? - „W latach 50, w latach najgorszych, jeszcze stalinowskich a potem gomułkowskich, jazz był „wentylem bezpieczeństwa”. To był powiew zachodu, powiew wolności w Polsce. Ten jazz był tępiony przez władze polityczne. W tym czasie był dla Beksińskiego ostoją wolnej muzyki. Wtedy słuchał jazzu, ale tae robił swoje rysunki na podstawie tej muzyki. Bo to pragnienie wolności, normalności było tak głębokie." - wyjaśnia Wiesław Banach - „Koncert jazzowy jest łącznością z tym wczesnym, młodym Beksińskim, który widzi że żyje w kraju, który jest obozem koncentracyjnym, a nie wolnym krajem i ten element wolności, jakim jest jazz, daje mu jakieś poczucie sensu w tym wszystkim.”


Wywiad, którego nie będzie

Na zakończeniu drugiego dnia zostanie wystawiona sztuka teatralna pt. „Wywiad którego nie będzie”. Jak to określił Wiesław Banach, twórca sztuki - „rzecz zupełnie eksperymentalna”. Tekst jest w pełni oparty na słowach Beksińskiego -Robiłem z nim kilka wywiadów, chociaż nie nazywaliśmy tego wywiadami. To były rozmowy, które rejestrowałem na taśmach video. Ten ostatni był bodajże w 2001 roku. Nagrywaliśmy wtedy bardzo długo, chyba z 3 godziny. Byliśmy już porządnie zmęczeni, a oboje wiedzieliśmy, że nie doszliśmy jeszcze do najważniejszych pytań. Myśleliśmy, że kiedyś naszą rozmowę dokończymy. Niestety nie udało nam się tego zrobić. Zawsze się mówi, że mamy jeszcze czas. Beksiński był pełen sił i energii, więc byłem pewny, że jeszcze kiedyś się wybierzemy i nagramy drugą część rozmowy. Nie wyszło. - wspomina Wiesław Banach - W pierwszą rocznice śmierci Beksińskiego robiłem dużą wystawę w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Pakując obrazy dostałem SMSod Zdzisława Beksińskiego, telefon już był nieczynny, skasowany. Wiadomość brzmiała krótko - „Zadzwoń”. Dzwoniłem i dzwoniłem, ale nikt nie odbierał. - przywołuje wspomnienie.

Właśnie ta niespodziewana wiadomość stała się inspiracją do napisania sztuki - „Pomyślałem żeby wrócić do tego tajemniczego SMS-a i spróbować się połączyć z Beksińskim, oczywiście już nie naprawdę, tylko nawiązać do tego wydarzenia. Wersja będzie taka, że się jednak dodzwaniam i rozmawiamy dalej o rożnych problemach. Na moje pytania odpowiada Beksiński - tymi tysiącami jego wypowiedzi, nagranych na taśmę, video, zapisanych w dzienniku, czy listach. Stąd tytuł „Wywiad którego nie będzie", bo jednak jest to wywiad który kontynuujemy, ale tam naprawdę Zdzisława już nie ma, są tylko jego teksty.” - opowiada Wiesław Banach.

Sztuka pozwoli nam zobaczyć jeszcze pełniejszy obraz Zdzisława Beksińskiego – czasem dowcipnego bądź zgryźliwego. Beksińskiego z refleksjami nad życiem oraz Beksińskiego jako artystę.

89,19 fm

Ostatniego dnia, pod wieczór zostanie wyświetlony film „89,19 fm”. Jest to pewna tajemnica, dlatego szczegóły nie zostały zdradzone. Reżyserem jest Krzysztof Banach.

Beksińscy. Album wideofoniczny

Ostatnia atrakcja, zamykająca długi weekend z Beksińskimi. Film również powstał w oparciu o archiwalne nagrania. Znów wkroczymy w sferę domu Beksińskich, do wnętrza ich relacji. Staniemy się częścią rodziny Beksińskich.

Program:

16 sierpnia (piątek)
9:00-17:00   Multimedialny Świat Beksińskiego (podziemia zamku)
• Biografia opisana obrazem
• Pokaz VR
• Obrazy w 3d

Bilety w cenie 15 zł dostępne na miejscu

Wejście na dziedziniec zamkowy płatne 2 zł
17:00  Beksińscy w Sanoku – chwila wspomnień i wernisaż 2 wystaw (Sala Gobelinowa):
• Fotografia – Beksińscy w Sanoku
• Nieznane heliografie Zdzisława Beksińskiego
20:30   Film dokumentalny Z wnętrza (wersja I – z 2013 r.)(dziedziniec zamkowy)
22:15   Malowane dźwiękiem – koncert inspirowany obrazami Beksińskiego (sala 25 obrazów)
Muzyka autorska w wykonaniu:
fortepian – Robert Handermander
drones, daxaphone – Maciej Harna
perkusjonalia (bęben obręczowy) – Jacek Dusznik
skrzypce – Patrycja Nieznańska
instrumenty elektroniczne – Jakub Jankiewicz
wokal, recytatyw – Patrycja Wolanin
taniec w obrazie – Oskar Handermander

Bilety na koncert do nabycia w kasie muzeum w dniu koncertu od godz. 11:00. Cena 10 zł – liczba miejsc ograniczona

17 sierpnia (sobota)
9:00-18.00   Multimedialny Świat Beksińskiego (podziemia zamku)
• Biografia opisana obrazem
• Pokaz VR
• Obrazy w 3d

Bilety w cenie 15 zł dostępne na miejscu

Wejście na dziedziniec zamkowy płatne 2 zł
18:00-20.00   Koncert jazzowy – Tomasz Pruchnicki Trio (sala 25 obrazów)

Bilety na koncert do nabycia w kasie muzeum w dniu koncertu od godz. 11:00. Cena 10 zł – liczba miejsc ograniczona
20:30   Teatr – Wywiad, którego nie będzie 
w roli Zdzisława Beksińskiego – Rafał Szałajko (dziedziniec zamkowy)

18 sierpnia (niedziela)
9:00-18.00   Multimedialny Świat Beksińskiego (podziemia zamku)
• Biografia opisana obrazem
• Pokaz VR
• Obrazy w 3d

Bilety w cenie 15 zł dostępne na miejscu

Wejście na dziedziniec zamkowy płatne 2 zł

20:30   Film dokumentalny 89,19 fm (dziedziniec zamkowy)
21:00   Film dokumentalny Beksińscy. Album wideofoniczny (dziedziniec zamkowy)

ROK ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO – 90. ROCZNICA URODZIN ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO

Organizatorzy:
Muzeum Historyczne w Sanoku
Starostwo Powiatowe w Sanoku
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Fundacja Beksiński
Miejska Biblioteka Publiczna im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku

Zapraszamy serdecznie!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE