Reklama

Czy powstanie żłobek w Lesku?

Opublikowano:
Autor:

Czy powstanie żłobek w Lesku? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od lat na taką inwestycję czekają rodzice najmłodszych mieszkańców, planujących powrót do pracy po urlopach macierzyńskich. Fakt cieszy nie tylko mieszkańców Leska, ale i okolicznych miejscowości, gdyż ani w gminie, ani w powiecie leskim nie ma takiego miejsca.

Gmina Lesko otrzymała z rządowego programu Maluch+ dofinansowanie na budowę żłobka w Lesku w wysokości 1 320 000 zł, koszty własne wynoszą 768 119 zł. Całość inwestycji to koszt 2 088 119 zł.

Budynek powstać ma na największym osiedlu w Lesku (Smolki), pomiędzy blokami, przedszkolem i szkołą podstawową. Został on tak zaprojektowany (parterowy), aby można było wybudować go i oddać do użytku jeszcze w tym roku, bo takie są wymogi projektu. Jest to najlepsza lokalizacja ze względu nie tylko bliskości placówek oświatowych, ale też terenu (pozostałe działki gminne nie są przystosowane do tego, by w parę miesięcy wybudować żłobek).

W związku z tym, że pojawiły się opinie negatywne nielicznej grupy mieszkańców co do lokalizacji oraz części radnych, którzy nie dostrzegają potrzeby budowy takiej instytucji, to czy żłobek powstanie, w dużej mierze zależy od mieszkańców zainteresowanych powstaniem takiej inwestycji. Dlatego też we wtorek 25 lutego odbyło się spotkanie Burmistrza oraz pracowników Urzędu Miasta i Gminy Lesko z mieszkańcami. Wyjaśnione na nim zostały wszystkie wątpliwości, a mieszkańcy w większości opowiedzieli się za budową żłobka.

- Pragnę wyrazić Państwu ogromne podziękowania za udział we wczorajszym, otwartym spotkaniu, za zaangażowanie w życie naszej wspólnej małej ojczyzny, naszego Leska, gdyż jest to wartość nadrzędna. Z pełnym szacunkiem odnoszę się do przeciwników inwestycji, jednocześnie jeszcze raz dziękuję Wszystkim Tym, którzy wsparliście rozwój miasta, gdyż w takich kategoriach należy traktować budowę żłobka. Chęć jego, w takiej lokalizacji, jak widać jest jednoznaczna: 57 mieszkańców obecnych na spotkaniu zagłosowało ‘’za’’, 14 ‘’przeciw’’ – napisał po spotkaniu na swoim koncie facebookowym Burmistrz.

Ponadto, przeprowadzone zostały dwa dodatkowe badania opinii:

- ankieta internetowa, w której wzięło udział 423 badanych z czego 81,6% opowiedziało się za budową żłobka,

- poparcie dla żłobka, w ciągu tygodnia u swoich lekarzy rodzinnych, wyraziło 67 rodziców najmłodszych mieszkańców.

- „Ja oraz moi pracownicy, ze swej strony, codzienną, ciężką pracą, tak jak prezentowaliśmy na spotkaniu, uczynimy wszelkie kroki aby inwestycja finalnie - poprzez architekturę krajobrazu, zjednoczyła, a nie dzieliła mieszkańców osiedla. Pokazaliśmy wszelkie rozwiązania (reorganizacja ruchu, zagospodarowanie przestrzeni zielonej, budowy 41 miejsc parkingowych (docelowo 50), które usprawnią i polepszą jakość życia codziennego wszystkich mieszkańców osiedla.

Teraz już wszystko w rękach zarówno Państwa Radnych Rady Miejskiej w Lesku, do których to należy kolejny krok, czyli głosowanie na najbliższej sesji Rady (4 marca) nad zabezpieczeniem wkładu własnego na inwestycję. Po ewentualnym zagłosowaniu Radnych ‘’za‘’ budową żłobka, kolejne kroki będą należały do Starostwa Powiatowego. Liczymy na sprawne przeprowadzenie procedury związanej z wydaniem pozwolenia na budowę, które zostanie złożone w Urzędzie Miasta i Gminy Lesko. Liczy się czas, gdyż z programu Maluch+ wynika, że żłobek musi zostać oddany do użytku do końca tego roku.

Pieniądze na wkład własny pochodzą z wygospodarowanych wolnych środków Gminy – co oznacza, że budowa żłobka odbędzie się bez konieczności rezygnowania z jakichkolwiek innych inwestycji czy zaciągania niepotrzebnych kredytów” (dalsza wypowiedź Burmistrza).

 

Źródło: Urząd Miasta i Gminy Lesko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE