Reklama

Burmistrz Miasta i Gminy Lesko Adam Snarski o restrukturyzacji PBS

Opublikowano:
Autor:

Burmistrz Miasta i Gminy Lesko Adam Snarski o restrukturyzacji PBS - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Panie Burmistrzu nie ukrywam, że rozmawiam z Panem w związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, w którym, również swoje konto posiada Urząd Miasta i Gminy Lesko.

Niestety, potwierdził się scenariusz, o którym od piątku w gronie samorządów terytorialnych mówiono. "Czarny" scenariusz jest taki, że środki zgromadzone na rachunkach samorządów i ich jednostek zostaną w części zabrane na pokrycie strat PBS (z każdego samorządu zabranych zostanie około 43% kwot, które znajdowały się na kontach gmin). Przedstawiciele 34 samorządów, których dotknęła ta katastroficzna sytuacja apelowało do Wojewody o pomoc w tej nadzwyczajnej sytuacji.

Trzeba pamiętać, że gmina nie ma swoich pieniędzy. Ma nasze - z naszych podatków. Apeluję do Ministra Finansów oraz Premiera Rządu Polskiego o interwencję w tej sprawie. W poniedziałek, w sali Gobelinowej Muzeum Historycznego w Sanoku odbyło się spotkaniu przedstawicieli kilkunastu samorządów z Podkarpacia, które mają rachunki w restrukturyzowanym Podkarpackim Banku Spółdzielczym. Spotkanie zorganizowała Pani Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Bankowego Funduszu Gwarancyjnego na czele z wyznaczonym na administratora PBS Panem Pawłem Małolepszym.

Wiedzieliście Państwo o tych zamiarach, mieliście jakieś informacje lub przecieki?

Absolutnie, zostaliśmy zaskoczeni, podobnie jak i wszyscy inni klienci. Niestety nie było żadnych ostrzeżeń. Na podstawie plotek nie mogliśmy zerwać umowy z przetargu. Gdybyśmy tak postąpili narazilibyśmy się na karę umowną co skutkuje dyscypliną finansów publicznych. Z dnia na dzień staliśmy się ubożsi o prawie 2,5 miliona złotych, gdyż Gmina Lesko na tej bulwersującej ogólnopolskiej restrukturyzacji PBS straciła właśnie taka kwotę. Jest to wręcz niewyobrażalne i trudne do racjonalnego wytłumaczenia.

Jak wygląda więc sytuacja finansowa na dziś w Gminie Lesko?

Wspomniana powyżej kwota, którą na dzień dzisiejszy utraciliśmy, mocno ogranicza nasze możliwości rozwoju. Bez pomocy rządu, Ministra Finansów, Premiera w odzyskaniu tych środków z całą pewnością nie będziemy mogli rozwijać się tak dynamicznie jakbyśmy chcieli. A nasza Gmina w ostatnich miesiącach pozyskała znaczne środki zewnętrzne na wiele inwestycji na jej terenie. Wśród przedstawicieli samorządów można było odczuć wielkie rozczarowanie poniedziałkowym spotkaniem.

Powiem szczerze, że my - Samorządowcy nie mamy sobie nic do zarzucenia. Jak zawsze - dostaje najsłabszy, ten który chce działać i rozwijać swoje małe gminy. Jak wiele jeszcze możemy znieść? Ile możemy udźwignąć? Jak zawsze - wszystko pokryjemy - my mieszkańcy z naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Właśnie dlatego o tym mówię i właśnie dlatego będę walczył o każdą naszą - Państwa złotówkę, o każdy grosz. Dopóki będę miał na to siły.

 

 

Rozmawiał Dawid Lipka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE