Reklama

BIESZCZADY: Letni sezon Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej - rozkład jazdy na lipiec i sierpień

Opublikowano:
Autor:

BIESZCZADY: Letni sezon Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej - rozkład jazdy na lipiec i sierpień - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Bieszczadzka Kolejka Leśna jest jedną z największych atrakcji turystycznych, jakie oferują Bieszczady.

W lipcu i sierpniu ze stacji w Majdanie odjeżdża codziennie 5 pociągów, kursujących przez cały tydzień. 

 

TRASA I: MAJDAN – BALNICA (9 KM) - 90 minut

1. Majdan 9:30 —> Balnica - przyjazd 10:15 (postój 30 min) - odjazd 10:45 —> Majdan 11:30

2. Majdan 12:00 —> Balnica - przyjazd 12:45 (postój 30 min) - odjazd 13:15 —> Majdan 14:00

3. Majdan 14:30 —> Balnica - przyjazd 15.15 (postój 30 min) - odjazd 15:45 —> Majdan 16:30

 

TRASA II: MAJDAN – PRZYSŁUP (11 KM) - 2 h 20 min

2. Majdan 9:30 —> Przysłup - przyjazd 10:40 (postój 30 min) - odjazd 11:10 —> Majdan 12:20

4. Majdan 13:00 —> Przysłup - przyjazd 14:10 (postój 30 min) - odjazd 14:40 —> Majdan 15:50

 

Część biletów można zakupić przez internet z minimum jednodniowym wyprzedzeniem.

Pozostałe bilety sprzedajemy w kasie wyłącznie w dniu przejazdu od godziny 8:30 (w inne dni przedsprzedaż nie jest prowadzona).

 

Którą trasę wybrać? 

TRASA I: MAJDAN – BALNICA (9 KM)

 

Opis trasy ze strony Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej:

Skład pociągu wyjeżdżając na szlak do Balnicy, po minięciu parowozowni wjeżdża na most, z którego widoczne są przyczółki mostowe z kamienia – pozostałości po moście wybudowanym przed 1898 r. Takie przyczółki są widoczne w kilku miejscach, szczególnie na odcinku do Solinki. Trasa kolejki z Majdanu do Łupkowa w przeważającej części przebiega po dawnych torowiskach kolejki, budowanej pod koniec XIX w.
Po kilkunastu minutach jazdy torowiskami położonymi wzdłuż drogi karpackiej dojeżdżamy do pierwszych zabudowań.

Żubracze(620 m n.p.m.) . Wieś wymieniana w 1552 r., nazwa od „żubr”. Punkt trasy kuriersko- sztafetowej Związku Walki Zbrojnej do Budapesztu podczas niemieckiej okupacji.
W 1946 r. i w ramach akcji Wisła (1947 r.) wysiedlono mieszkańców. Nie pozostał nikt, zabudowania spalono.
Na cmentarzu cerkiewnym nagrobek z inskrypcją:” Śp. Władysław książę Gedroyć, urodz. 8.V.1862 r., zm. 7 IV. 1943 r; Pan na Żubraczech; Ave Maria”.
Przed II wojną światową młyn, tartaki (wodny i parowy), przystanek kolejki wąskotorowej.
Z Żubraczego ciekawe przejście przez Hyrlatą (1105 m n.p.m.) do Roztok Górnych.
Mijając wieś torowisko kolejki przecina drogę karpacką i z otwartej doliny kolejka skręcając na południe wjeżdża w dolinę rzeki Solinki. Po stronie wschodniej schodzi do torowisk masyw Hyrlatej (1105 m .p.m.), po stronie zachodniej masyw Matragony (991 m n.p.m.) położony pomiędzy dolinami rzek Solinki i Osławy, o stromych zboczach i licznymi strumieniami., który kolejka obchodzi prawie dookoła. Wspinając się pod górę kolejka wjeżdża na otwartą przestrzeń. Po kilkunastu metrach jesteśmy na przystanku kolejki w Solince.

Solinka – wieś (725 m n.p.m.), założona w I połowie XVI w. u źródeł Solinki. Wzmianki 1549-1553, nazwa od potoku z rozpuszczoną solą . Wieś królewska.
Po drugiej wojnie światowej wysiedlenia, a po akcji „Wisła” we wsi nie pozostał nikt, wieś spalono.
Wododział Karpacki, źródliskowy obszar rzeki Udawy – zlewisko Morza Czarnego. Przystanek kolejki.Początek międzynarodowej ścieżki przyrodniczej Solinka – Udawa . Mijając Solinkę torowisko pnąc się pod górę, szerokim łukiem zmienia kierunek z południowego na zachodni. Przed Balnicą na południowym zboczu Matragony osiąga wysokość 715 m n.p.m. Biegnie wzdłuż granicy państwowej, z okien kolejki widoczne miejscami słupki graniczne.
W latach 1918-1938 granica w tym miejscu przebiegała Wododziałem Karpackim, tutaj krótki odcinek kolejki znajdował się po stronie czechosłowackiej (pow. 0,8 km ² stanowiąca źródliska Udawy , przez którą przebiegały tory kolejki, włączona do Gminy Wola Michowa 27.11.1938 r.).

Balnica – pełniła ważną funkcję w okresach transportu dużych ilości drewna do Rzepedzi i Łupkowa. To tutaj formowano składy pociągów.
Balnica – wieś, wzmianki – 1549 r. położona na południe od Woli Michowej w dolinie potoku Balniczka. W okolicy podczas II wojny światowej trasy kurierskie Związku Walki Zbrojnej – między innymi był to odcinek „Południe”o kryptonimie „Las” do Stakczina.
Miejsce urodzenia hierarchy kościoła greckokatolickiego ks. abpa Stepana Sułyka (2.10.1924 r.), mianowanego na arcybiskupa i metropolitę greckokatolickiej archieparchii Filadelfia przez papieża Jana Pawła II w 1980 r. Po dużej wsi pozostały ślady muru cerkiewnego, kilka krzyży i nagrobków oraz kapliczka z wizerunkiem Matki Boskiej Leśnej i źródełkiem, jak głosi legenda, cudownej wody.

 

TRASA II: MAJDAN – PRZYSŁUP (11 KM)

 

Opis trasy ze strony Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej: 

Na trasie przystanki w Cisnej, Dołżycy i Przysłupiu. Majdan – osada leśna w dolinie Solinki, u podnóża Hyrlatej. Rozwinęła się w XIX wieku, gdy Fredrowie zbudowali tu hutę żelaza. Na początku XX w. działały tu dwa tartaki i stacja kolejki z dużym placem przeładunkowym. Dla pracowników tartaku i kolejarzy wybudowano osiedle. Tartak spłonął we wrześniu 1939 r., a po odbudowaniu go przez Niemców został ponownie spalony w czasie walk z UPA. Obecna osada została wybudowana w latach 60. dla pracowników kolejki. Dziś jest tu główna stacja i siedziba Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Po 15 minutach dojeżdżamy do Cisnej. Tutaj podejmujemy pierwszą decyzję: jechać dalej, czy zwiedzić Cisną, a następnie udać się na wędrówkę czerwonym szlakiem na Wołosań?

Cisna – wieś gminna, jedna z najatrakcyjniejszych turystycznie miejscowości Bieszczadów. Położona w głębokiej kotlinie nad brzegiem Solinki i otoczona zewsząd wysokimi, zalesionymi szczytami posiada specyficzny mikroklimat. Należy do miejscowości o najwyższej ilości rocznych opadów w Bieszczadach. Wieś o pierwotnej nazwie Czyasna (Ciasna) została założona w 1582 r. W 1806 r. zakupili ją Fredrowie, którzy założyli tu hutę żelaza. W 1921 r. Cisna liczyła ponad 400 mieszkańców. 

Po przejściu frontu w 1944 r. Cisna stała się miejscem zaciętych walk pomiędzy sotniami UPA (Bira i Hrynia) a ddziałami Wojska Polskiego i Milicji. Po wojnie we wsi pozostało zaledwie 30 polskich rodzin i była jedyną zamieszkaną miejscowością na południe od Baligrodu. W latach 50. istniała tu główna baza drogowców budujących obwodnicę bieszczadzką w kierunku Ustrzyk Górnych (oddana do użytku w 1962 r.). Idziemy z Cisnej na Wołosań (1071 m), najwyższy szczyt Wysokiego Działu. Wędrówkę zaczynamy kierując się do schroniska (bacówki PTTK) „Pod Honem”.

Spod schroniska (dobry punkt widokowy na kotlinę Cisnej) podążamy ku południowemu wschodowi, mijamy niewysoki Hon (820m), Osinę (962 m), Berest (942 m), Sasów (1011 m) i po ok. 2 godzinach marszu osiągamy szczyt Wołosani. Poniżej szczytu polana, z której otwiera się widok na pasmo Durnej i Łopiennika; w tle widnieje pasmo połonin. Zachęceni tymi widokami idziemy dalej szlakiem czerwonym przez Przełęcz Żebrak (812 m), Chryszczatą (997 m), zwiedzając po drodze rezerwat „Zwiezło” (Jeziorka Duszatyńskie) do Komańczy. A kolejka rusza z przystanku w Cisnej i po 15 min. dociera do kolejnego przystanku w Dołżycy.

Dołżyca – wieś nad Solinką założona w 1552 r. Dzisiaj jest niewielką osadą (ok. 90 mieszkańców), w 1921 r. liczyła 325, a w 1938 r. ok. 450 mieszkańców. Całkowicie wysiedlona i zniszczona w latach 1945 – 1947, odrodziła się dopiero na przełomie lat 50. i 60., najpierw jako baza drogowców, później jako osada leśna. Wysiadamy w Dołżycy i idziemy czarnym szlakiem na Łopiennik (1069 m) zwany też grzbietem baligrodzkim. Czas wejścia ok. 1,5 godziny. Jeden z najpopularniejszych szczyt ów bieszczadzkich. Na jego wierzchołku szereg grzęd i wychodni skalnych oraz tablica z wierszem W. Pola upamiętniająca bytność poety na Łopienniku w 1833 r. Schodząc ze szczytu w dół (czas zejścia ok. 0,5 godz.), mijamy kilka polan trawersujemy od wschodu Horodek (889 m). Na jego stoku widoczne ruiny budynku mieszczącego niegdyś posterunek wojskowy, a potem schronisko. Od ruin schroniska schodzimy nieznakowaną ścieżką do Dołżycy. Bardziej wytrawnych turystów zachęcamy do kontynuowania pieszej wędrówki z Łopiennika przez Łopieninkę (953 m), Kiczorę (725 m) do m. Jabłonki gmina Baligród.

Tych, którzy nie zdecydowali się na proponowane piesze wędrówki, kolejka wiezie dalej i po 1 godz. 10 min jazdy z Majdanu osiąga kolejny, ostatni już przystanek w Przysłupiu.

Przysłup – wieś na przełęczy pomiędzy masywami Jasła i Falowej, u źródeł potoku Dołżyckiego. Założona w poł. XVI w. przez Balów, od poł. XVIII w. własność Fredrów. W 1921 r. wieś liczyła 30 domów i 160 mieszkańców. Po II wojnie światowej całkowicie zniszczona i wysiedlona. Współczesny Przysłup to osada licząca ok. 30 domów, ponownie zasiedlona w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Kończąc przejażdżkę kolejką w Przysłupiu, proponujemy wszystkim proste orientacyjnie i szybkie dojście na piękny widokowo szczyt Jasła (1153 m).

Trasa (nieznakowana) rozpoczyna się na przełęczy, wiedzie w kierunku południowym do granicy lasu i dalej „stokówką” a następnie ścieżką. Czas dojścia z przełęczy na Jasło ok. 1,5 godziny. Ze szczytu piękna panorama we wszystkich kierunkach. Dla tych, którzy nie skorzystali z naszej propozycji i nie wybrali się na pieszą wędrówkę, pozostaje piękny widok z Przełęczy Przysłup na południowy wschód, na wysokie Bieszczady (widoczna grupa Tarnicy aż po Halicz), a po 20 min. odpoczynku powrót kolejką do Majdanu.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE