Reklama

Białe złoto

Opublikowano:
Autor:

Białe złoto - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do niezwykłych odkryć doszło w Tyrawie Solnej. Prowadzone badania archeologiczne wykazały, że przetwarzano tutaj sól już w epoce brązu lub wczesnej epoce żelaza.

Kilkunastoosobowa grupa studentów archeologii Uniwersytetu w Rzeszowie oraz Uniwersytetu w Ratyzbonie (Niemcy) pod kierunkiem dr. Macieja Dębca i prof. Thomasa Saile z Regensburga prowadzi badania, których celem jest odnalezienie dowodów świadczących o wytwarzaniu i wykorzystywaniu soli w odległych nam czasach.

Jak twierdzi Maciej Dębiec, odkrycie w Tyrawie Solnej można nazwać przełomowym. To jedno z dwóch miejsc w Polsce, gdzie występują złoża soli. Tradycja ich wydobywania sięga naszych pradziejów.

– Historia prac w Tyrawie Solnej oraz Siemuszowej sięga 2013 roku – mówi. – Przeprowadziliśmy wtedy pierwsze nieinwazyjne badania geofizyczne. Wykonał je Martin Posselt z Ratyzbony. Uzyskaliśmy ciekawe wyniki i z tego względu w 2015 roku odbyły się kolejne badania oraz wykopaliska sondażowe. Prospekcją nieinwazyjną objęliśmy w sumie pięć stanowisk zlokalizowanych w okolicach źródeł słonych.

Więcej w 35 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE