Reklama

Betlejemskie Światło Pokoju

Opublikowano:
Autor:

Betlejemskie Światło Pokoju - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do Sanoka dotarło Światło Pokoju z Betlejem. Przywieźli je harcerze z Hufca ZHP Ziemi Sanockiej.

Każdego roku Światło Pokoju jest przekazywane ze specjalnym przesłaniem; w tym roku idzie w świat z hasłem: "W Tobie jest światło".

Do Sanoka dotarło przed północą 17 grudnia, z Krakowa, gdzie 43- osobowa grupa harcerzy i instruktorów z Hufca Ziemi Sanockiej na Wawelu i na Rynku uczestniczyła w uroczystościach przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju przez skautów słowackich.

Podczas przekazywania BŚP harcerze zdobywają sprawności: Strażnik Betlejemskiego Światła Pokoju, Opiekun Betlejemskiego Światła Pokoju i Zwiastun Betlejemskiego Światła Pokoju.

Światełko z Betlejem w Sanoku już zanieśli do kościołów pw. Przemienienia Pańskiego i oo. Franciszkanów oraz przekazali podczas sesji Rady Powiatu Sanockiego staroście Romanowi Koniecznemu i Radzie Powiatu, z przewodniczącym Waldemarem Ochem na czele. Przez najbliższe dni harcerskie patrole będą przekazywać Światełko do kościołów, urzędów, hospicjum, domu dziecka itd., a także odwiedzą harcerskich seniorów i byłych żołnierzy Armii Krajowej. W piątek natomiast, podczas wigilii na Rynku, Betlejemski Ogień Pokoju zostanie przekazany władzom Sanoka.

Akcję Światła Pokoju z Groty Betlejemskiej rozpoczęła w 1986 r. rozgłośnia ORF. Jako symbol bożonarodzeniowego orędzia pokoju dociera do niemal wszystkich krajów europejskich, w tym do Polski, a także do Ameryki. Ten zwyczaj przyjął się już niemal w całej Europie. Początkowo inicjatywa ograniczała się tylko do krajów ościennych, z czasem jednak stała się ona częścią składową przygotowań do Bożego Narodzenia – z udziałem harcerzy – w różnych krajach naszego kontynentu. Polscy harcerze, jak co roku, przyjmują je od swoich słowackich kolegów i przekazują na Ukrainę, Białoruś, Litwę.

Cała ceremonia ma od lat stały przebieg. W Bazylice Narodzenia Pańskiego światło zapala mnich prawosławny od lampy oliwnej, wiszącej nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Jezusa. Następnie światło jest przenoszone do przylegającego do bazyliki Kościoła katolickiego św. Katarzyny i ustawiane na głównym ołtarzu, przy którym następnie sprawowana jest Msza św. Rozesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju odbywa się w połowie grudnia podczas nabożeństwa ekumenicznego w Wiedniu z udziałem delegacji harcerzy z różnych krajów i przedstawicieli kościołów chrześcijańskich.

Legenda mówi, że po raz pierwszy Światło rozpalone w Grocie Narodzenia przeniósł do Europy rycerz rodem z Florencji, uczestnik jednej z wypraw krzyżowych. Przebywając  w Betlejem i broniąc Groty Narodzenia przed Saracenami, nie zgromadził bogatych łupów, co więcej - wcale ich nie pragnął. Zapragnął przenieść do domu żywy płomień zapalony w miejscu narodzin Pana. Wędrował długo. Napotkał wiele przeciwności. Musiał bronić Świętego Ognia, przed zbójami i burzami, przed wichrami i ludzką złośliwością, przed kpinami i przed własną słabością. Czuwał nad nim dniem i nocą, aż wreszcie w wigilię Bożego Narodzenia dotarł do rodzinnej Florencji. Tu wszedł do świątyni Santa Maria del Fiore i zapalił od przyniesionego światła wszystkie świece.

Prastara opowieść dodaje, że ten dzielny, ale porywczy i okrutny wojak, bardzo się zmienił w czasie wędrówki. Stał się człowiekiem łagodnym, cierpliwym, z drżeniem ochraniającym wątły płomyk i pełnym troski o wszystko, co słabe.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE