Reklama

AKTUALIZACJA Pracownicy Autosanu wyszli na ulicę. Żądają podwyżek

Opublikowano:
Autor:

AKTUALIZACJA Pracownicy Autosanu wyszli na ulicę. Żądają podwyżek - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pracownicy Autosanu mówią „dość”. 8 listopada w czasie przerwy śniadaniowej wyszli przed budynek fabryki, aby w ten sposób wyrazić swoje niezadowolenie z otrzymywanych zarobków.

- Odkąd Polska Grupa Zbrojeniowa przejęła Autosan, rozpoczęły się problemy – mówi Ewa Latusek, przewodnicząca KM NSZZ "Solidarność" w sanockiej fabryce. -  Nigdy nie myślałam, że dojdzie do takiej sytuacji, aby opowiadać mediom o naszych kłopotach, tylko dlatego, że nie możemy ich rozwiązać przy stole z prezesem.  Większość ludzi pracuje w Autosanie za 15,50 zł na godzinę, firma jest niedofinansowana, nie rozwija się, nie inwestuje, nie zdobywa pieniędzy na wzrost wynagrodzeń.


Pracownicy mają żal, że prezes nie wstawi się za nimi w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.


- Za pół roku nie będzie miał tutaj kto pracować – twierdzi Ewa Latusek. – Wtedy nie pomogą kontrakty na 170 autobusów, bo nie będzie miał ich po prostu kto wykonać. Spółka umrze śmiercią naturalną. Czy o to chodziło Polskiej Grupie Zbrojeniowej? Po to wzięła Autosan, aby teraz go pogrzebać? Prezes Adam Grzela obiecał nam jedynie, że podpisze w listopadzie układ zbiorowy, który zagwarantuje nam 6% podwyżkę od marca 2019 roku.

Poniżej publikujemy oświadczenie, jakie otrzymaliśmy od Autosanu:

 

1.  Informujemy, że w dniu 8 listopada 2018 r. w AUTOSAN sp. z o.o. miała miejsce pikieta pracowników Spółki zorganizowana przez zakładową NSZZ Solidarność.
W pikiecie  udział wzięło ok. 20 - 25% załogi i byli to wyłącznie pracownicy zatrudnieni na stanowiskach produkcyjnych ( 80 – 90 osób).

 

2. Jak wskazała w krótkim wywiadzie dla telewizji regionalnej przewodnicząca zakładowej NSZZ Solidarność Pani Ewa Latusek wyłącznym celem pikiety było zwrócenie uwagi na konieczność przyśpieszenia dokonania podwyżek wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach produkcyjnych ( o 1 do 1,5 zł / godz. ).

3. Zarząd Spółki informuje, że jest w końcowej fazie negocjacji prowadzonych od miesiąca lipca br. ze związkami zawodowymi działającymi w fabryce dotyczących uchwalenia Układu Zbiorowego Pracy. Po odkupieniu zakładu jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa od Syndyka masy upadłościowej w AUTOSAN sp. z o.o. nie było obowiązującego UZP. Zakończenie w/w negocjacji było i jest planowane na koniec bieżącego miesiąca.

4. Zgodnie z proponowanymi zapisami w negocjowanym Układzie Zbiorowym Pracy ewentualne podwyżki płac pracowników zatrudnionych w AUTOSAN sp. z o.o. były planowane na przełom I i II kwartału 2019 r.

5. Należy jednocześnie podkreślić, że po zademonstrowaniu swojego niezadowolenia przez w/w część załogi Spółki w czasie przysługującej jej przerwy śniadaniowej (9.45 – 10.00 ) wszyscy pracownicy wrócili do pracy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE