Reklama

2017 w oczach włodarzy

Opublikowano:
Autor:

2017 w oczach włodarzy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Burmistrz Sanoka Tadeusz Pióro i starosta sanocki Roman Konieczny podsumowali miniony rok podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Sanoka, 29 grudnia. Przedstawili również swoje wizje nowego roku w mieście i powiecie.

Tadeusz Pióro, burmistrz Sanoka: W naszym mieście w 2015 r. budżet był "prostowany", a w 2016 r. przygotowano dobre projekty. Właściwie wszystkie inwestycje rozpoczęły się dopiero w 2017 r., w tym te finansowane przez urzędy centralne, tak jak Centrum Rehabilitacji i Sportu, które powstaje w oczach i będzie najpiękniejszym obiektem w województwie. Zaczęliśmy w maju 2017 r., a teraz mamy już stan surowy. Ta inwestycja będzie oddawana we wrześniu 2018 r.

Tworzymy ciekawe montaże finansowe; wierzę, że dofinansowanie zewnętrzne przekroczy 50%. 3 stycznia zostanie otwarty przetarg na drugą część "Wierchów", o wartości 6 mln zł. Sądzę, że pod koniec 2018 r. zostanie to sfinalizowane. Stosunkowo późno uruchomiliśmy proces Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, jednak nie z naszej winy, bo te projekty zostały uruchomione dość późno. Dostaliśmy wspólnie z gminą wiejską Sanok i gminą Zagórz ponad 30 mln zł. Gros tych pieniędzy przeznaczonych jest dla miasta Sanoka. W ramach tego projektu podpisaliśmy umowę na zakup 11 autobusów niskoemisyjnych, które będzie produkował Autosan. Kibicujemy temu zakładowi, który powoli się podnosi. 4 stycznia podpisuję umowę na budowę dworca multimodalnego i przekazuję plac do realizacji.

Firma, która wygrała przetarg, ma wybudować dworzec do 30 października 2018 r. Tak dużo w Sanoku nigdy się nie działo. Podczas sesji rady miasta zliczymy i zobaczymy, ile kilometrów dróg zostało zrobionych. Nacisnęliśmy bardzo mocno w sprawie remontu ulicy Lipińskiego: burmistrz i wiceburmistrzowie, z pomocą posłów Piotra Uruskiego i Bogdana Rzońcy. W efekcie 4,5 mln zł idzie na ulicę Lipińskiego i towarzyszące jej z drugiej strony dworca. W Sanoku po raz pierwszy wchodzimy też w program "Mieszkanie Plus". Podpisaliśmy wstępny list intencyjny odnośnie budowy 60 mieszkań przy ul. Konarskiego, bo w Sanoku mieszkania są problemem.

Walczymy jednocześnie o zamianę terenów ze Stomilem - półtora hektara, gdzie można byłoby budownictwo tego typu rozpocząć. Widzimy dobrą wolę wojewody podkarpackiego i ministerstwa. Przyszły rok pełen jest wyzwań. Oddawane będą wspomniane inwestycje, nie dlatego, że jest okres wyborczy, tylko dlatego, że tak wypadają terminy. Te inwestycje nie są powielane po poprzednikach. Dworzec miał być w innym miejscu, wraz z drogą średnicową o wartości 11 mln zł. Inaczej miał funkcjonować Park Wodny w Sanoku. To wszystko były takie trochę mrzonki. My marzymy, ale jednocześnie finalizujemy W budżecie na przyszły rok 80 mln zł przeznaczono na inwestycje - prawie 40% (w 2017 r. było to niecałe 17%). Takiego budżetu i takich inwestycji nie było nigdy w historii Sanoka. Z tego mniej więcej połowa to nasz wkład własny, a druga połowa - finansowanie zewnętrzne.

Roman Konieczny starosta sanocki: Startowaliśmy w bardzo trudnej sytuacji finansowej. W tej chwili z roku na rok jest coraz lepiej. W tym roku wydaliśmy ponad 6 300 tys. zł na drogi - mosty, osuwiska i chodniki, prawie 7 300 tys. zł na oświatę (zadania inwestycyjne, związane z reformą oświaty oraz wyposażenie naszych placówek w nowoczesny sprzęt). Dbamy też o to, żeby nie zamykać sobie drogi inwestycyjnej na przyszłość.

W 2017 r. weszliśmy w różne projekty o wartości 160 tys. zł, które zostaną zrealizowane w najbliższym czasie. Po raz pierwszy w historii dostaliśmy 10 mln zł na budowę nowego bloku operacyjnego w sanockim szpitalu. Będzie to największa i najbardziej nowoczesna inwestycja w naszym rejonie. Niezależnie od niej, pozyskaliśmy ze źródeł zewnętrznych na wszelkiego rodzaju inwestycje ponad 14 mln zł. Wśród działań planowanych w 2018 r. wskazałbym w pierwszej kolejności przygotowanie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, przynajmniej w fazie projektowej, do utworzenia szkoły.

Naszym priorytetem - co jest zawsze niełatwe z powodu trudności finansowych - jest pomoc na bieżąco szpitalowi. Myślę, że w tym roku będziemy mieć w tym zakresie większe możliwości. Wszystkie te zadania mogliśmy wykonywać dzięki bardzo dobrej współpracy ze wszystkimi samorządami. Oprócz miasta Sanoka przynajmniej dwie gminy włączyły się bardzo aktywnie, pozwalając na sfinansowanie z ich źródeł czasem nawet większości tych zadań należących do powiatu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE