Reklama

Bezpieczniki samochodowe - co należy o nich wiedzieć?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bezpieczniki samochodowe - co należy o nich wiedzieć? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Bezpieczniki to niezbędny element konstrukcji auta, który podobnie jak w przypadku bezpieczników domowych, chroni instalację przed uszkodzeniem w przypadku nagłego skoku natężenia prądu. Dowiedz się, jakie są dostępne rodzaje bezpieczników samochodowych oraz na co należy zwrócić uwagę przed ich zakupem.

Bezpieczniki samochodowe i ich rodzaje

Wybierając bezpieczniki samochodowe należy zwrócić uwagę na dwa podstawowe parametry, czyli napięcie i natężenie prądu, który będzie przez nie przepływał. Jeżeli chodzi o napięcie, możesz spotkać się z tym o wartości 12V lub 36V. W przypadku natężenia, wśród bezpieczników znajdziesz ich dwa rodzaje. Pierwszym z nich są bezpieczniki mini oraz normal, które posiadają natężenie o wartości 1, 2, 3, 4, 5, 7,5, 10, 15, 20 i 25 A. Drugi rodzaj natomiast stanowią bezpieczniki maxi, których natężenie wynosi 30, 40, 50, i 60 A. Jak można zauważyć, wśród bezpieczników można wyróżnić kilka różnych kolorów, które odpowiadają właśnie za oznaczenie konkretnego natężenia prądu. Transparentna obudowa pozwala natomiast w łatwy sposób zobaczyć, który z nich uległ przepaleniu, co znacznie ułatwia znalezienie przyczyny problemu podczas ewentualnej awarii pojazdu. 

 

Zakup i montaż bezpiecznika samochodowego - na co zwrócić uwagę?

Zanim przejdziesz do wymiany bezpiecznika, upewnij się, że nie wybrałeś zbyt silnego lub za słabego amperażu. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku możesz sprawić, że uszkodzeniu ulegnie nawet cały podzespół systemu elektronicznego w danym pojeździe. Zagraża temu zwłaszcza zbyt wysokie napięcie, które może przyczynić się do szybkiego spalenia bezpiecznika. Z tego też względu, wybierając się do sklepu z zamiarem zakupu nowego akcesorium, warto mieć ze sobą stary bezpiecznik, co pozwoli ci wybrać dokładnie taki model, jakiego potrzebujesz do swojego samochodu. Ponieważ tak naprawdę w każdej chwili może dojść do awarii i spalenia bezpiecznika, zdecydowanie rozsądnym rozwiązaniem jest posiadanie zapasowego zestawu bezpieczników - dzięki temu natychmiastowo będziesz mógł poradzić sobie z usterką, która niespodziewanie cię zaskoczy. 

Zabierając się do wymiany, należy też poznać ich schemat. W zależności od marki, modelu i rocznika samochodu, będzie on wyglądał inaczej - posiadając auto marki Opel, inny schemat rozmieszczenia będą miały bezpieczniki astra h, inny zaś będzie dotyczył pozostałych modeli bądź starszego lub młodszego rocznika tego samego modelu. Podczas wymiany miej również na uwadze powód spalenia bezpiecznika. Może być to wskazówką, która podpowie ci poważniejsze uszkodzenia w pojeździe, dzięki czemu łatwiej będzie ci zweryfikować przyczynę problemu.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE