Podwyżka inflacyjna – komu i na jakich zasadach się należy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Podwyżka inflacyjna – komu i na jakich zasadach się należy? - Zdjęcie główne

Podwyżka inflacyjna – komu i na jakich zasadach się należy?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Rosnące cały czas koszty życia niejednego z nas przyprawiają o ból głowy. W czasach, gdy panuje ogólna drożyzna, każdy dodatkowy grosz w domowym budżecie ma ogromne znaczenie. Co ciekawe, niektórzy mogą liczyć na tak zwaną podwyżkę inflacyjną. Sprawdź, czy i Tobie się on należy.

Czym jest tak zwana podwyżka inflacyjna?

Jak sama nazwa wskazuje, podwyżka inflacyjna to wzrost pensji zasadniczej. Uwarunkowany wzrastającą inflacją dodatkowy pieniądz ma za zadanie zapobiegać spadku jego wartości. Na rozwiązanie w formie waloryzacji wynagrodzenia o wskaźnik inflacji decydują się jednak tylko niektórzy przedsiębiorcy. By chronić zarobki swoich pracowników, poddają je corocznej waloryzacji o wskaźnik inflacji rocznej, która jest podawana przez GUS, czyli Główny Urząd Statystyczny.

A ile wynosi wskazana? Otóż wysokość podwyżki inflacyjnej zależy od wskaźnika inflacji z roku ubiegłego. Jego wartość jest także procentem, o który wzrasta wynagrodzenie zasadnicze. Przykład wyliczenia wzrostu płacy w roku 2022 można znaleźć tutaj: https://aleo.com/pl/blog/podwyzka-inflacyjna-czym-jest-i-komu-sie-nalezy/.

Czy podwyżka inflacyjna należy się wszystkim zatrudnionym na umowie o pracę?

Wydawać by się mogło, że umowa o pracę jest gwarantem uzyskania waloryzacji wynagrodzenia. Niestety, by do wzrostu pensji doszło, dane przedsiębiorstwo musi się do takiej praktyki zobligować. A deklaracja ta nie jest obowiązkowa. Nie mówi o niej Kodeks Pracy i nie wspominają o niej przepisy prawa pracy.

Nie sposób jednak nie zauważyć, że mimo dobrowolnej inicjatywy, nie brakuje przedsiębiorstw, które wprowadziły już tak zwane podwyżki inflacyjne. Zarządy wspomnianych tłumaczą podjęcie takich decyzji większą motywacją wśród pracowników 
i budowaniem pozytywnych relacji wewnątrz firmy. Wczuwanie się w potrzeby kadry w oczywisty sposób przekłada się bowiem na wyniki sprzedaży czy jakość świadczonych usług.

Kto może się ubiegać o przyznanie podwyżki inflacyjnej?

Jeśli Twój pracodawca zadeklarował wypłaty podwyżek inflacyjnych, te należą się wszystkim jego pracownikom. Nie tylko pracującym czynnie, ale także pozostającym na urlopach macierzyńskich, ojcowskich czy wychowawczych. Na zapowiadany wzrost pensji mogą liczyć nawet ci, którzy przebywają na okresie wypowiedzenia.

Wyjątkiem są okoliczności, w których dochodzi do zawieszenia stosowania przepisów wewnątrzzakładowych ze względu na ciężką sytuację finansową danej firmy. Co warto również podkreślić, taki stan rzeczy może trwać nawet i trzy lata. W tym czasie domaganie się podwyżki inflacyjnej najprawdopodobniej spotka się z uzasadnioną i dopuszczalną odmową. 

W przypadku normalnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, które zobligowało się do podnoszenia płac w czasie inflacji - podwyżki się należą. Koniecznie dowiedz się więc, 
czy i Twój pracodawca podjął się omawianej regulacji. Jeśli tak, masz prawo żądać większego wynagrodzenia.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE